25/12/2014 17:05

A) Dağların Uzanış Yönüne Göre:

 

Boyuna Kıyı: Dağların kıyı çizgisine paralel uzandığı kıyılardır.

 

Enine Kıyı: Dağların kıyı çizgisine dik uzandığı kıyılardır.

 

Boyuna

Enine

Girinti Çıkıntı Az

Derinlik Fazla

Kıta Sahanlığı Dar

Girintili Çıkıntılı

Derinlik Az

Kıta Sahanlığı Geniş

 

B) Akarsuların Şekillendirdiği Kıyılar

 

Ria Tipi Kıyı: Eski akarsu vadilerinin deniz seviyesinin yükselmesi ya da vadinin tektonik olarak çökmesiyle sular altında kalmasıyla oluşmuş kıyılardır.

 

Dalmaçya Tipi Kıyı: Dağların kıyı çizgisine paralel uzandığı alanlarda, iç kesimlerdeki ovaların, deniz yükselmesine bağlı olarak sular altında kalmasıyla oluşmuştur. Kıyıda birbirine paralel ada dizileri görülür.

 

Setli Kıyılar: Akarsuların alüvyon taşıdığı kıyılarda kıyı birikim şekilleri fazla görülür. Setler bulunan bu kıyılara denir.

 

Limanlı Kıyılar: Limanlarda gemileri korumak için yapılan dalga kıranlar gibi dalgaları kesen çoğunlukla kıyıya dik kıyı okları bulunan kıyılardır.

 

C) Buzulların Şekillendirdiği Kıyılar

 

Fiyord Kıyı Tipi: Buzul aşındırması ile oluşmuş tekne vadilerin buzullar eridikten sonra sularla dolması ile oluşmuştur. Çok sayıda koy ve körfez barındırır.

 

Skyer Tipi Kıyı: Buzulların ortadan kalkması ve deniz seviyesindeki yükselme ile Moren tepeleri ve hörgüç kayalar adalara dönüşür. Adacık sayısı fazladır.

 

D) Canlıların Şekillendirdiği Kıyılar

 

Resif Kıyıları: Üst üste gelişen mercanlar birikerek deniz yüzeyine ulaşır. Burada ölen mercanlar birikir ve deniz seviyesine çok yakın adalar oluşturur.

 

Atoller: Deniz volkanizması sonucu oluşan adalar zamanla aşınarak su altına iner. Burada biriken mercanlar dairesel şekil oluşturur. Buna atol denir.

 

E) Diğer Kıyı Tipleri

 

Haliç Tipi Kıyı: Gelgitin etkisiyle akarsu yatağını deniz sularının basması ile oluşmuş kıyı tipidir.

 

Watt Kıyı: Gelgite bağlı olarak oluşmuş, kabarık ve çekik dönemler arasındaki seviyeleri ortasında oluşmuş hafif eğimli kıyı tipidir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi