Dünya'nın Ekseni Neden Eğiktir?

Ekliptik eksen ile Dünya’nın ekseni birbiri ile çakışmaz, aralarında 23° 27’ lık bir eğiklik vardır. Bu eğikliğe Dünya’nın Eksen Eğikliği adı verilir.

Eksen eğikliğinin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Güneş Sistemine baktığımızda bununla ilgili bir düzen yok. Örneğin Güneş'in eksen eğikliği 7 derece, Merkür'ün sıfır derece, Uranüs'ün 97 derecedir.

Bilim adamları eksen eğikliğinin oluşmasını gök cisimlerinin bu gezegenlere çarpmasıyla meydana gelmiş olabileceğine inanıyorlar. Bazı bilim adamları ise gezegenlerin uydularının çekim gücüne göre bu değerin belirlenmiş olabileceğini söylüyor.

Eksen Eğikliği Değişir Mi?

Genel olarak sabit kabul edilir. Yapılan araştırmalar 5 milyon yıllık bir süreçte Dünya'nın eksen eğikliğinin 22 ile 24 derece arasında değişmiş olabileceğini gösteriyor. Ancak bu kayda değer bir farklılık yaratmıyor.

 

Eksen Eğikliği Olmasaydı Ne Olurdu?

Mevsimler olmazdı. Buna bağlı özel tarihler de olmazdı. Yani yıl içinde bir yerde en uzun gece ya da en kısa gündüz yaşanmazdı. Matematik iklim kuşakları oluşmazdı. Mevsim rüzgarları ve muson iklim bölgesi de meydana gelmezdi. Güneş her zaman aynı saatte doğar ve batardı. Çünkü gece ve gündüz süresi 12'şer saat sabit olurdu. Dönenceler ve kutup daireleri oluşmazdı. Kutuplar daha soğuk, Ekvator daha sıcak olurdu.

Yapılan Yorumlar

Melisa konuk
Melisa konuk20 Eylül 2018

27 dakikalık ne anlama geliyor?

Editör: 1 derece 60 dakikadan oluşur. 26 dakika yaklaşık olarak 0,5 dereceye eşittir.

sizene
sizene09 Ekim 2018

Teşekkür ederiz

Mehmet Kutay
Mehmet Kutay16 Eylül 2019

Tesekkurler

Jack
Jack12 Eylül 2020

I'am soo happy.Thanks

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi