Evren günümüzden yaklaşık 15 milyar yıl önce gaz ve toz bulutuydu. Nebulanın dönerek yoğunlaşması ve basıncın etkisiyle bir patlama (Big Bang) meydana geldi.

Bunun sonucunda gök cisimleri (galaksiler, yıldızlar, gezegenler) uzaya dağıldı ve birbirinden uzaklaştılar. Bu uzaklaşma günümüzde de devam etmekte, evren genişlemektedir.

Başlangıçta tümüyle kızgın magmadan oluşan dünyamız, kendi çevresinde hızla dönerek küresel bir şekil almıştır. Zamanla uzaydan başka cisimlerin bünyesine katılmasıyla yer kabuğu oluşmuştur.

Dünya çeşitli minerallerden oluşmaktadır, bunların yoğunlukları farkıdır. Ağır mineraller yerin merkezinde, hafif mineraller yer kabuğuna yakın bulunmaktadır.

Dünyamız günümüzde de şekillenmeye devam etmektedir. Bunun en güzel kanıtı deprem ve volkanizma faaliyetlerinin yaşanıyor olmasıdır.

Yapılan Yorumlar

deniz
deniz
15 Mayıs 2013
TŞK SAĞOLUN
Yunus şengül
Yunus şengül
18 Mayıs 2013
Kardeş Tmm Herşey iyi güzel Hoşta Siz Nerden biliyorsunuz bunları ben onu anlamıyorum.. 2 ve ya 3 tane teknolojik şeyle bundan bilmem kaç milyar yıl önceki şeyleri nasıl buluyorsunuz .... bırakın bu yalanı Allah aşkına ya
sıla nur yalvaç
sıla nur yalvaç
31 Mayıs 2013
dünyayı allahü teale yaratı bikere
merve güneş
merve güneş
03 Eylül 2013
arkadaşlr sizlere sesleniyorum tmm dünyayı ALLLAH yarattı...fakat bu bilgi bilmeyenler için bir konudur tamam siz okudunuz bildiniz öğrendiniz bilgi sahibi oldunuz ama okudunuz ve şikayet etmeniz doğru değil...en azından bilgi sahibi oldunuz...
Büşra
Büşra
11 Aralık 2013
merve sna katılıorum cnm dünyayı tabiki Allah yarattı ama nasıl yarattı arkadaş düşünüp paylasmıs eleştirmek hakkınız değil istemiyorsanız okumaayın bu arada sagol kardesşim hakkını helal et ödevim için işe yaradı :)
eslem
eslem
25 Aralık 2013
kim bulmuş o nerde ve bilgi çok kısa ama merve doğru söylüyo ve ödevime yardımcı oldu saolujn
Sercan
Sercan
02 Ocak 2014
Maneviyat olarak allahın yarattığı dünya. Fakat insanlar Rabbimizin bildiği kadar bilemediği için kendi kısıtlı imkanları doğrultusunda bu kanıya varmışlardır arkadaşlar. eleştirmenize gerek yoktur. Boş ve cahilce konuşmalar yapmayınız. Çünkü herkes Allahın varlığından haberdar.
burak
burak
07 Ocak 2014
allah razı olsun sizden
sinem
sinem
20 Şubat 2014
tşk ediyorum dünyanın nasıl oluştuğunu merak ediyodum merakımı giderdiniz
Beste
Beste
01 Mart 2014
Çok uzun bence
Ayşe
Ayşe
03 Mart 2014
Arkadaşlar bu site harika.
beren
beren
03 Mart 2014
bernce çok bile kısa ne var ki
seda nur
seda nur
03 Mart 2014
Teşekkür edrm :)
delil
delil
06 Mart 2014
allahın varlığından zaten herkez haberdar ama neyin nasıl olduğunu öğrenmek kimseye bişi kaybettirmez ve hatta kazandırır mantıklı geliyor değil dünya şimdi kaçtane gezegen oluşmuş herşeyin bir sırrı vardır günü gelir bu gezegenden başka bir gezegene göç edecez bu böyle dewam eder diye düşünüyorum...!
Musa
Musa
06 Mart 2014
TEŞEKKURLER valla:)
Ayşe Selin
Ayşe Selin
10 Mart 2014
kısa ve öz teşekkürler
Zeynep Zeynom
Zeynep Zeynom
11 Mart 2014
Bence çok güzel anlatılmış kısa ve öz tabi ki bilimsel açıklama bu
efe
efe
12 Mart 2014
kısa ve teşekkürler güzel olmuş
ceren
ceren
17 Mart 2014
çok güzel teşekkürler
m.görkem
m.görkem
23 Mart 2014
çok teşekürler elinize sağlık
kalpsiz
kalpsiz
01 Nisan 2014
süper allah benden razı olsun :)
Semanur
Semanur
03 Nisan 2014
yaa bu allahın işi ve yanlış dünya güneşten kopan bir ateş topu
sımooooooooooo
sımooooooooooo
17 Nisan 2014
yaa bu allahın işi ve yanlış dünya güneşten kopan bir ateş topu
melis
melis
24 Mayıs 2014
çok teşekkür ederim
ebubekir
ebubekir
31 Mayıs 2014
helal size

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • dünyanın nasıl oluşur özeti (2 hafta önce)
  • Dünya Allah tarafından nasıl oluştu?kısa (19 Ekim 2014)
  • dünya nasıl olusmustur kısa (15 Ekim 2014)
  • dünya neyden meydana gelmiştir (08 Ekim 2014)
  • türkiye nasıl oluştu cografya (25 Eylül 2014)
  • dunyamız nasıl oluştu yer kabuğu nedir? (21 Eylül 2014)
  • dunya nasil olustu kisa bilgi (16 Eylül 2014)
  • dünya nasıl oluştu araştır (13 Eylül 2014)
  • dunya gezegeni ne zaman olustu (10 Ağustos 2014)
  • dunya onceden nasildi (13 Temmuz 2014)
Fransa'nın Coğrafyası     Kavram - 14. Dış Kuvvetler PDF     Kavram - 12. Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri PDF     Kavram - 11. Nüfus ve Yerleşme PDF     Kavram - 10. Türkiye'nin Ekonomik Coğrafyası PDF     Kavram - 09. Türkiye'nin İklimi PDF     Kavram - 08. İklim Çeşitleri PDF     Kavram - 07. Nem ve Yağış PDF     Kavram - 06. Basınç ve Rüzgarlar PDF     Kavram - 04. Harita Bilgisi PDF     Kavram - 03. Dünya'nın Şekli ve Hareketleri PDF     Kavram - 02. Coğrafi Konum ve Etkileri PDF     Kavram - 01. Grafik Bilgisi PDF     Coğrafya 10. Sınıf Ders Kitabı (Mega Yayınları)     Coğrafya 11. Sınıf Ders Kitabı (Lider Yayınları)     Coğrafya 9. Sınıf Ders Kitabı (Koza Yayınları)     Coğrafya 12. Sınıf Ders Kitabı (MEB)     Coğrafya 11. Sınıf Ders Kitabı (MEB)     Coğrafya 10. Sınıf Ders Kitabı (MEB)     Coğrafya 9. Sınıf Ders Kitabı (MEB)     İtalya'nın Coğrafyası     Doğanın Ekstremleri Sunusu     İnsan - Doğa Etkileşimi Sunusu     Doğanın Geleceği Sunusu     İlk Kültür Merkezleri Sunusu     Ekonomik Faaliyetlerin Sosyal Kültürel Etkileri Sunusu     Şehirleşme, Sanayi, Göç İlişkisi Sunusu     Günümüz Dünyasından Geleceğin Dünyasına Sunusu     Türkiye'de Bölge Sınıflandırması Sunusu     Türkiye'de Ulaşım Sistemlerinin Gelişimi Sunusu     Ulaşım Sistemleri ve Kalkınma     Türkiye'de Ticaret Sunusu     Dış Ticaret Sunusu     Ülkemizi Sembolize Eden Mekanlar Sunusu     Türkiye'nin Turizm Değerleri Sunusu     Dünya Turizminde Türkiye Sunusu     Türkiye'nin Turizm Politikaları Sunusu     Türkiye'nin Nüfus Politikaları Sunusu     Türkiye'nin Nüfus Projeksiyonları Sunusu     Türkiye'nin Bölgesel Kalkınma Projeleri Sunusu     Geçmişten Günümüze Türkiye'nin Jeopolitiği Sunusu     Türkiye'nin Çevresindeki Sorunlar Sunusu     Uluslar Arası Örgütler ve Türkiye Sunusu     Ülkeler Neden Farklı Gelişmiş Sunusu     Almanya Sunusu     Nijerya Sunusu     Doğal Kaynakların Verimliliği (Rusya - G.Afrika) Sunusu     Enerji Taşımacılığı Sunusu     Günümüzün Uyanan Devi: Çin Sunusu     Sıcak Çatışma Bölgeleri Sunusu     Biyoçeşitlilik Sunusu     Ekosistemlerde İşleyiş Sunusu     Nüfus ve Nüfus Politikaları     Tarım - Ekonomi İlişkisi (Hollanda) Sunusu     Tarım - Ekonomi İlişkisi (Hindistan) Sunusu     Doğal Kaynakların Kullanımı     Geçmişten Günümüze Doğal Kaynaklar Sunusu     Arazi Kullanımının Çevresel Etkileri Sunusu     Topraklar Sunusu     Kayaçlar Sunusu     Su Kaynakları     Haritalar Sunusu     Paraleller     Rüzgarlar     İklimin Temel Elemanı: Sıcaklık     Ham Madde, Üretim ve Pazarın Küresel Ticarete Etkisi     Türkiye'de Sanayi     Ölçek Hesaplama Soruları     12. Sınıf Kitabı Sayfa 15 Etkinlik     Uygarlıklar Beşiği Anadolu     Hava Yolları     Kara Yolları     Günümüz ve Gelecek     Tarihteki İki Büyük Göç     Nüfusun Değişkenleri     2013 - 2014 Coğrafya 12. Sınıf Yıllık Planı (2 Saat)     2013 - 2014 Coğrafya 10. Sınıf Yıllık Planı (4 Saat)     Nüfus ve Nüfus Sayımları     Sıcaklık    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler