Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Sorunun Cevabı

21/08/2016 18:51


Küresel ısınma günümüzde hükümetleri ve toplumu düşündüren bir sorun. Kimse henüz bir çözüm bulabilmiş değil. Ancak nedenlerini biliyoruz:

- Sera Etkisi: Fosil yakıtların özellikle Sanayi Devrimi sonrasında daha fazla ve daha geniş alanda kullanılmasıyla sera gazlarının atmosferdeki miktarı giderek artıyor. Bu gazların uzaya kaçma durumları da yok. Atmosferde takılıp kalıyorlar.

Güneş Işınlarının bir kısmı uzaya geri yansır ancak sera gazları bu yansıma oranını aza indirir ve atmosferin daha fazla sıcak olmasını sağlar.

- Ozon Tabakasının Delinmesi: Ozon tabakası da sıcaklığın dengelenmesinde etkilidir. Sanayi bacalarından çıkan bazı gazlar bu tabakanın delinmesine ve özellikle Antarktika çevresinde sıcaklığın artışına sebep olur. Ancak buzulların erimesi tüm Dünyayı ilgilendiren doğal bir felakettir.

- Ormanların Tahribi Bir sera gazı olan Karbondioksitin dönüşümünde ormanlar büyük paya sahiptir. Ağaçların kesilmesi fotosentez sürecini yavaşlatır, bunun sonucunda atmosfer daha fazla CO2 barındırır. Üstelik bu durum yağışların azalmasına ve kuraklığa da sebep olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler:
Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi